Programowanie CNC – na czym polega?

Programowaniem CNC nazywamy zbiór działań, które prowadzą do stworzenia programu sterującego procesem produkcyjnym w danym formacie oraz języku. Działanie te powinny przebiegać w taki sposób, aby w minimalnie krótkim czasie uzyskać kod NC spełniający określone drzewiej warunki oraz zagwarantowanie wykonania wcześniej ustalonych zadań dotyczących obróbki.

Przebieg programowania CNC

Przebieg programowania w technologii CNC może przebiegać na dwa sposoby. Pierwsza metoda oparta jest na samodzielnym przygotowanie kodu, druga zaś w skorzystanie z narzędzi wspomagających proces programowania. Celem jest oczywiście zminimalizowanie czasu tworzenia torów ruchu narzędzi względem bardziej skomplikowanych elementów. Kluczem do sukcesu marek zajmujących się numerycznym sterowaniem procesów produkcyjnych jest idea efektywnego programowania. Jej celem jest stworzenie optymalnych ruchów narzędzi oraz dobranie istotnych ze względu na przebieg procesu czynników technologicznych oraz ekonomicznych.

Proces programowania CNC powinien skutkować stworzeniem efektywnego kodu NC gwarantując jednocześnie prostotę, a także błyskawiczny czas realizacji razem z możliwością współbieżnego projektowania procesu produkcyjnego.

Programowanie ręczne czy zautomatyzowane?

Programowanie ręczne, czyli bezpośrednie tworzenie kodu NC jest uzasadnione wyłącznie w przypadku kształtów prostych, bądź skomplikowanych, ale odznaczających się zredukowaną liczbą ruchów narzędzia, innymi słowy – ograniczeniem torów owego ruchu. W przypadku wyjątkowo skomplikowanych i wymagających kształtów warto skorzystać z narzędzi dodatkowych, których celem jest ułatwienie procesu programowania. Do takich zaliczamy zintegrowane systemy CAD/CAM, które usprawniają nie tylko proces programowania, ale także projektowania. Zdarza się, iż wymagające projekty potrzebują zastosowania obu tych metod. Oprogramowanie CNC – CAD – CAM dostępne jest w sklepie EBMiA.plhttps://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-oprogramowanie-c-287_34.html

Programowanie CNC – na czym polega?
Oceń ten wpis

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *